Zalety:
- Słowny znak towarowy zapewnia najszerszą ochronę warstwy słownej jaką jesteśmy w stanie uzyskać w polskim i unijnym systemie prawnym. (W przypadku użycia warstwy słownej naszego znaku słownego przez konkurenta, to właśnie rejestracja znaku w formie słownej zapewni nam największą szansę zabronienia takiego użycia).
- Sam fakt rejestracji słownego znaku towarowego przez urząd rejestrujący jest równoznaczny z przyznaniem ochrony prawnej jego warstwie słownej i uznaniem jej za posiadającą tzw. zdolność odróżniającą, o której mowa w osobnym artykule.
- Słowny znak towarowy zapewnia stabilną ochronę warstwy słownej nawet jeżeli na przestrzeni lat będzie wielokrotnie dochodziło do zmian grafiki logo lub logotypów zawierających tę warstwę słowną, używanych w obrocie gospodarczym. Częsta zmiana grafiki, w której jest używana warstwa słowna zarejestrowana jako słowny znak towarowy nie wymusza każdorazowego dokonywania nowych rejestracji w celu utrzymania ochrony tej warstwy słownej (wystarczy tylko przedłużać rejestrację znaku słownego).
Wady:
- Słowny znak towarowy nie chroni grafiki. (W przypadku użycia przez konkurenta identycznej lub podobnej grafiki z inną warstwą słowną, nie będziemy mogli powołać się na ochronę grafiki przyznaną przez urząd rejestrujący, chyba, że zarejestrujemy równolegle znak słowno-graficzny).
- Słowny znak towarowy nie zostanie zarejestrowany jeżeli jego warstwa słowna (a więc całość znaku) nie posiada zdolności odróżniającej. (W przypadku znaków słowno-graficznych istnieje możliwość uzyskania rejestracji jeżeli warstwa słowna nie posiada zdolności odróżniającej, zaś grafika jest wystarczająco charakterystyczna).